یک وبلاگ نویس گفت: آنلاین بودن و امکان تبادل کلامی سریع‌تر، از جذابیت‌های شبکه‌های اجتماعی نسبت به سرویس‌های وبلاگ است.

رضا صائمی ـ وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگار ـ در گفت‌وگو با ایسنا گفت: امکان تبادل تصویری و مواردی از این دست دلایل محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در ایران است که البته می‌توان با تحلیل جامعه شناختی، دلایل عمیق‌تری هم برای آن برشمرد.

وی در ادامه با بیان اینکه "استفاده از رسانه‌های مجازی در هر کشور، متناسب با سطح تحصیلات و آگاهی آن جامعه قابل ارزیابی است"، خاطرنشان کرد: در هر کشوری که نهادهای رسانه‌ای و مجازی آن بسط و گسترش یافته باشد، استفاده از اینترنت و ابزارهای آن متداول است؛ در ایران نیز در یک دهه اخیر و همزمان با گسترش رسانه‌های ارتباطی و توسعه فضای مجازی، وبلاگ نویسی به شدت و سرعت گسترش یافت و با توجه به گسترش جمعیت تحصیل کرده، همواره در حال افزایش است.

وی افزود: شاید در ایران به دلیل کمبود یا موانعی که برسر تجربه‌های ارتباطی دیگر وجود دارد یا به خاطر کارکردهای حاشیه‌ای و تفریحی وبلاگ نویسی، امکان ارتباطات بین فردی بیشتر از این طریق است و همین باعث شده است هویت‌یابی وبلاگ نویسی در ایران نسبت به کشورهای دیگر، بازار داغ تری داشته باشد.

این روزنامه‌نگار در ادامه به بیان برخی موانع سر راه وبلاگ‌نویسان اشاره و اظهار کرد: موانع به دو دسته نرم‌افزاری و سخن افزاری تقسیم می‌شود؛ در بخش سخت افزاری مشکلات اتصال به اینترنت و سرعت پایین آن و به طور کلی ضعف‌های تکنیکی را می‌توان برشمرد. در بخش نرم‌افزاری نیز بی هدف بودن و جدی نگرفتن وبلاگ نویسی همواره در میان برخی وبلاگ‌نویسان وجود داشته است.

وی در پایان برخی محاسن وبلاگ‌نویسی را اینگونه بیان کرد: از محاسن وبلاگ‌نویسی فرصت تجربه آزادی بیان و عقیده، تبادل اندیشه با دیگران، تجربه‌های ارتباطی و معرفی توانمندی‌های فردی و پیدا کردن دوستان همفکر است. البته سطحی نگری، وبلاگ زدگی، زرد نویسی، شایعه سازی نیز وبلاگ نویسی را تهدید می‌کند.

 ارسال در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ توسط دبیر تحریریه همیشه خبرنگار

ابزار رایگان وبلاگ

قالب پایگاه

ابزار هدایت به بالای صفحه